3.

Off-label употреба на hydroxychloroquine и chloroquine во третман на COVID-19

Hydroxychloroquine и chloroquine се лекови за орална употреба кои се користат во третман на маларија и одредени воспалителни состојби. Chloroquine се користи за третман на маларија и хемопрофилакса, а hydroxychloroquine се користи за третман на ревматоиден артритис, системски еритематозен лупус и porphyria cutanea tarda. Двaта лека покажале ин витро активност против SARS-CoV, SARS-CoV-2 и други коронавируси, при што hydroxychloroquine покажал релативно поголема моќност против SARS-CoV-2.

Студија во Кина објавила дека третманот со chloroquine кај пациенти со COVID-19 покажал клиничка корист наспроти споредбена група, со што chloroquine е додаден како препорачан антивирусен третман за COVID-19 во Кина. Врз основа на ограничените ин витро податоци, hydroxychloroquine и chloroquine се употребуваат во неколку земји за третман на хоспитализирани пациенти со COVID-19 инфекција.

Механизмот на дејство на овие лекови е преку намалување на киселоста во ендозомите, клетoчни органели преку кои се  внесува материјал надвор од клетката, а со што би се спречило навлегување на некои вируси во клетката. Студиите сугерираат дека хлорохините имаат одредена активност против SARS-CoV-2, но потребните дози се обично високи и можат да предизвикаат сериозна токсичност.

И hydroxychloroquine и chloroquine имаат познати безбедносни профили со претпазливост за ризик за кардиотоксичност (синдром на продолжен QT интервал) при продолжена употреба кај пациенти со хепатална или бубрежна дисфункција и имуносупресија, но се покажало дека се добро толерирани кај пациенти со COVID-19.

Поради високата ин витро активност против SARS-CoV-2 и пошироката достапност во САД во споредба со chloroquine, hydroxychloroquine е администриран кај хоспитализирани пациенти со COVID-19 во повеќе земји, вклучително и во САД. Една помала студија објавила дека hydroxychloroquine сам или во комбинација со azithromycin ја намалува детекцијата на SARS-CoV-2 RNA во примероците земени од горен респираторен тракт споредено со не-рандомизирана контролна група, но ова студија не ја проценува неговата клиничката корист. Hydroxychloroquine и azithromycin се поврзани со продолжување на QT интервал и се препорачува претпазливост при користење на овие лекови кај пациенти со хронични медицински состојби (на пр. бубрежна инсуфициенција, хепатална болест) или кај пациенти кои примаат лекови со кои hydroxychloroquine и azithromycin влегуваат во интеракција која може да предизвика аритмија.

Позначајни интеркации на hydroxychloroquine со употреба на други лекови се:

– истовремена употреба на hydroxychloroquine со amitriptyline, albuterol или tramadol може да го зголеми ризикот од вентрикуларни аритмии вклучително  torsade de pointes и ненадејна смрт. Ризикот од вентрикуларна аритмија поврзан со продолжување на QT интервалот е непредвидлив, но може да се зголеми со присуство на одредени  фактори на ризик, како што се вроден долг QT синдром, срцеви заболувања или нарушувања на електролити (на пр. хипокалемија, хипомагнеземија);

– истовремена употреба на leflunomide може да го зголеми ризикот од несакани ефекти како анемија,крварење или инфекции;

– истовремена употреба на производи што содржат магнезиум, алуминиум или калциум, како што се антациди, може да ја нарушат апсорпцијата на на hydroxychloroquine и да ја намалат неговата ефикасност. За да се избегне ризикот од оваа интеракција, дозирањето на овие лекови треба да биде со временска разлика од најмалку 4 часа;

Hydroxychloroquine моментално е под клинички испитувања за профилакса при пред или пост-изложеност на SARS-CoV-2 и третман на пациенти со лесна, умерена и тешка COVID-19 инфекција. Во САД планирани се неколку клинички испитувања на hydroxychloroquine за профилакса или третман на инфекција со SARS-CoV-2. Истражувачи во Франција објавиле студија во која 20 пациенти со COVID-19 биле третирани со hydroxychloroquine. Тие заклучиле дека овој лек значително го намалува детектирање на вирусот  при анализа на носните брисеви. Во последно објавените насоки, Американското здружение за медицина и нега соопшти дека „нема доволно докази за да се даде препорака за употреба на hydroxychloroquine и chloroquine кај критично болни возрасни пациенти со COVID-19“.

REFERENCES:

1. INFORMATION FOR CLINICIANS ON THERAPEUTIC OPTIONS FOR COVID-19 PATIENTS, published on March 21, 2020.

Content source: National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD)Division of Viral Diseases.

2. WHO LAUNCHES GLOBAL MEGATRIAL OF THE FOUR MOST PROMISING CORONAVIRUS TREATMENTS published on March 22, 2020.

3. HYDROXYCHLOROQUINE DRUG INTERACTIONS